Aktīvi lauku iedzīvotāji - teritorijas attīstības virzītājspēks!

Šī gada aprīļa un maija mēnešos Dobeles, Jelgavas un Bauskas lauku partnerību uzņēmēji ciemojās Tērvetes, Auces un Dobeles novados. Katrā no novadiem vietējie uzņēmēji, kas ražo, vai sniedz tūrisma pakalpojumus dalījās savā pieredzē, cienāja, stāstīja un rādīja, atklājot savu darbības jomu saviem kolēģiem.

Šādu braucienu mērķis ir veicināt vietējo ražotāju un pakalpojumu sniedzēju konkurētspēju, atpazīstamību un savstarpējo sadarbību uzņēmējdarbības attīstībai.

Tērvetes novadā savas saimniecības parādīja Lauku sēta “Ābelītes”, kur saimnieko biodinamiski, Zemnieku saimniecība “Vainadziņi”, kas nodarbojas ar mājas kūpinājumu ražošanu. Turpat kaimiņos notika Tērvetes vīnu degustācija, ko ražo uzņēmums SIA “Tērvetes veltes”. Pusdienu piedāvājumu sagādāja Gundars un Kristīne Lāči, kas saimnieko kafejnīcā “Sprīdīši”.

Tērvetes novada lauku attīstības speciāliste Monta Mantrova iepazīstināja ar uzņēmējdarbības vidi Tērvetē. Notika diskusija par jauno uzņēmēju aktivizēšanu un atbalsta sniegšanu, iesaistot vietējos uzņēmējus biedrībā “Tērvetes mājražotāji un amatnieki”.

Ciemošanās noslēgumā gides Anitras Skalbiņas pavadībā tika izstaigāts Tērvetes senvēstures centrs un apskatīts Pālena medību muižas apartamentu piedāvājums.

Šajā pieredzes braucienā piedalījās 31 uzņēmējs. Atsauksmēs par braucienu uzņēmēji dalījās aizpildot anketas un minot, ko ieguvuši no šī brauciena. Dalībniekus iedvesmoja bioloģiskās saimniekošanas pieredze, ilgtspējīga un optimizēta saimniekošana, nišas produkcijas ražošana, veids, kā uzņēmēji prezentē savu nodarbošanos. Kādu brauciens mudinājis atjaunot iepriekš pamestu nodarbošanos, citi smēlās jaunas idejas lauku tūrisma piedāvājuma veidošanā. Atzinību guva uzņēmēju savstarpējā sadarbība Tērvetes novadā. Brauciens veicināja vēlmi uzsākt nodarboties ar lauksaimniecību.

Auces novadā ar zināšanām šitakē sēņu audzēšanā dalījās Aivars un Lilita Kalniņi. Viņi saimnieko lauku sētā “Guntiņas”. Brauciena dalībniekus pārsteidza ideja par Auces novada populārāko celtņu atveidošanu miniatūrā, kas interesantā veidā izveidotas kā mājiņas trušiem. Vītiņos mājražotāja Inga Eglīte iesaistīja visus kūku un belašu degustācijā. Aucē Māris Šermuks izveidojis uzņēmumu SIA “Best Berry” un nodarbojas ar irbeņu audzēšanu. Pašā Auces centrā durvis vēris mājražotāju un amatnieku tirdziņš, kur aktīvi visus amatniekus apvieno Zaiga Vismane. Turpat centra skvērā dalībnieki tikās ar mājražotāju Ilvu Kavicku, kas izveidojusi veselīgo gardumu zīmolu “Abra”. Brauciena noslēgumā visus priecēja Tautas lietišķās mākslas studijas “Auce” austie darbi, kas iezīmē tieši Auces novada rokrakstu un krāsas tautas daiļamatniecībā.

Braucienā pa Auces novadu piedalījās 35 uzņēmēji, minot kā ieguvumu no brauciena augu un ogu pārstrādes iespēju daudzveidību, praktisku sasniegumu iepazīšanu mājražošanā. Aizkustināja uzņēmēju stiprie stāsti par kāpumiem un kritumiem dzīvē un uzņēmējdarbībā. Patika lauku sētas modelis viesu uzņemšanā. Citi saredzēja iespēju sadarboties ar kaimiņu novadu uzņēmējiem.

Lai iepazītu Dobeles novadu tika organizēti divi pieredzes braucieni.

Pirmajā braucienā uzņēmēji iepazina vienu no pieredzējušiem ārstniecības augu audzētājiem un pārstrādātājiem “Rūķīšu tējas”. Vietējo vīnu baudīja Auros, Zemnieku saimniecībā “Cīruļi”. Pirmo reizi sevi tūrismā pieteica piemājas saimniecība “Kalna Počas”, Penkules pagastā. Viesi tika cienāti ar ugunskura zupu un klausījās stāstus par šīs vietas vēsturi. Lauku sētā “Ozoliņi” izveidots lauku tūrisma piedāvājums ģimenēm ar bērniem. Noslēgumā dalībnieki izstaigāja izziņas un sajūtu taku “Ciemos pie dižskabārža”, Krimūnu pagastā. Pārsteidza tautas nama vadītājas Kristīnes Ļaksas darba spars un uzņēmība, iesaistot vides objektu izveidē vietējos iedzīvotājus. Krimūnās tika iepazīta arī jaunā estrāde, kas priecē vietējos iedzīvotājus un guvusi arī godalgu kā gada būve.

Braucienā piedalījās 29 dalībnieki. Kā ieguvumu no brauciena uzņēmēji minēja: idejas savai lauku sētai, kā vienkārši eksponēt fotomateriālus, kā veidot un iekārtot vidi tūrismam, pozitīvos un atvērtos saimniekus, idejas ārstniecības augu audzēšanā, viesu uzņemšanas idejas, pieredzējušo uzņēmēju stāsts un padomi, saimnieku stāstījums, atziņu, ka nevajag baidīties no nepabeigtības, spēju domāt un darīt plašāk, idejas pirts mājas būvniecībai un dārza ierīkošanai, kā arī sena dārza iesaiste tūrismā.

Otrajā braucienā pa Dobeles novadu, uzņēmēji iepazina Dobeles dārzkopības institūta piedāvājumu tūristiem. Degustēja jauno institūtā tapušo produktu – saldējumu no ķiršiem un smiltsērkšķiem. Tāpat gardas bija cidoniju, dzērveņu, pīlādžu un citu ogu cukādes. Institūta speciālisti sniedza konsultācijas ābeļu vainagu kopšanā un dārzeņu audzēšanā. Tikpat nozīmīgs bija Pētera Upīša muzeja apmeklējums, kas deva ieskatu par izcilā selekcionāra dzīves gaitām un sasniegumiem. Pārsteidzoša iepazīšanās ar drosmīgām uzņēmējām, divām māsām Aivu un Mārīti Kalniņām, notika Bārā “Māsa”, Dobelē. Māsas pašu spēkiem pirms gada ir izveidojušas bāra telpas un pamazām šī vieta kļūst ar vien populārākā ne tikai dobelnieku, bet arī jelgavnieku vidū. Tā ir vieta, kur satikties, spēlēt spēles, baudīt dzērienus un uzkodas. Tālāk ceļš veda uz Bikstu pagastu, kur Priedaiņu mājās saimnieko jaunā uzņēmēja Anna, kas gatavo ziepes ar stāstu. Pa ceļam atpakaļ tika iepazīta brīvdienu māja, bet atgriežoties jau Dobelē, uzņēmējus laipni sagaidīja pagājušā gada rudenī atvērtais viesu nams “Pilsētas māja” un tā saimniece Anda Tivča.

Braucienā piedalījās 29 dalībnieki. Kā ieguvumus no brauciena uzņēmēji minēja: iespēju redzēt, kā prasmīgi tiek izmantotas ēkas un teritorija tūrisma vajadzībām, apmeklēto uzņēmēju neatlaidība, mērķtiecība, nākotnes vīzijas par savu uzņēmējdarbību, speciālistu ieteikumi Dārzkopības institūtā, ES finansējuma prasmīga piesaiste, lielo uzdrīkstēšanos uzsākt pašiem savu uzņēmējdarbību, dažas idejas no Dārzkopības institūta produktiem. Brauciens iedvesmoja novērtēt pašiem sevi un nebaidīties sevi parādīt citiem.

2018. gada vasaras un rudens periodā notika līdzīgi pieredzes braucieni pa Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadiem. Līdz 2019. gada rudenim plānots īstenot noslēdzošos - četrus pieredzes apmaiņas braucienus pa Jelgavas un Ozolnieku novadiem. Informācija un pieteikšanās tiks publicēta Lauku partnerības “Lielupe”, Bauskas rajona lauku partnerības un Dobeles rajona lauku partnerības mājas lapās. Sekojiet līdz informācijai!

Pieredzes braucieni notika Leader sadarbības projekta “Vietējo ražotāju konkurētspējas, sadarbības un atpazīstamības veicināšana”, ietvaros Nr.17-00-A019.332-000003.
Projekts tiek īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam aktivitātes: 19.32. "Starpteritoriālā sadarbība" ietvaros.

Projekta vadītāja
Videga Strautniece

"Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests"

Biedrība "Lauku partnerība Lielupe"
Lielā iela 5/7, 6. stāvs,
Jelgava, Latvija, LV-3001

Darba laiks: P.,T. 9:00-12:00; O., C. 15:00-17:00.
lielupe[at]partneribalielupe.lv
26399946
facebook.com/partneribalielupe

Kontakti