Aktīvi lauku iedzīvotāji - teritorijas attīstības virzītājspēks!

Šī gada oktobrī Dobeles, Jelgavas un Bauskas lauku partnerību uzņēmēji ciemojās Jelgavas novadā. Vietējie uzņēmēji, kas ražo, vai sniedz tūrisma pakalpojumus dalījās savā pieredzē, cienāja, stāstīja un rādīja, atklājot savu darbības jomu saviem kolēģiem.

Šādu braucienu mērķis ir veicināt vietējo ražotāju un pakalpojumu sniedzēju konkurētspēju, atpazīstamību un savstarpējo sadarbību uzņēmējdarbības attīstībai.

Jelgavas novadā tika īstenoti trīs pieredzes braucieni, pie dažādiem uzņēmējiem un tūrisma pakalpojumu sniedzējiem.

Pirmajā braucienā savas saimniecības durvis laipni atvēra SIA “Zeltlejas” smiltsērkšķu dārzs, iepazīstinot ar vienas šķirnes smiltsērkšķu audzēšanas īpatnībām un veselībai nozīmīgiem pārstrādes produktiem. Piemājas saimniecība “Dzērves” dalījās ar savu pieredzi, vairāk kā četrdesmit šķirņu tomātu audzēšanā un piedāvāja degustēt to pārstrādes produktus. Zemnieku saimniecība “Vārpas” nodarbojas ar dažādu zaļumu un dārzeņu audzēšanu, no tiem degustācijā tika piedāvāti gardi siltie ēdieni. Uzņēmēju vidū kā viens no pieturas punktiem bija Lielplatones muiža, kas piedāvā iepazīt mūsdienu muižas stāstu, kas savijies ar vēstures mantojumu. Tika iepazīts arī pavisam jauns tūrisma piedāvājums, kas ir Lielplatones muižas ansambļa sastāvdaļa- Vešūzis. Senā ēka bagāta ar seno prasmju mantojumu veļas mazgāšanā. Vešūža saimniece atraktīvi izrādīja pieredzes brauciena dalībniekiem darba rīkus, seno ziepju veidus un dalījās ar interesantiem stāstiem no muižas vēstures.

Šajā pieredzes braucienā piedalījās 33 uzņēmēji. Atsauksmēs par braucienu uzņēmēji dalījās aizpildot anketas un minot, ko ieguvuši no šī brauciena. Apkopojot uzņēmēju atsauksmes un ieguvumus, atzinīgi tika novērtēts uzņēmēju radošums viesu uzņemšanā, iespēja iepazīties ar ražošanas iekārtām, kā arī radās jaunas idejas par garšaugu pārstrādi. Labs piemērs bijis zemnieku saimniecības sadarbība ar Lielplatones muižu kopīga piedāvājuma veidošanā. Tika aizgūta pieredze kā uzņem viesus lauku sētā. Uzņēmēji mācījās, kā veidot stāstījumu par savu produkciju un saimniecību. Pieminētas tika arī sadarbības iespējas, kas radušās pēc šī brauciena. Labāka izpratne par ES fondu izmantošanas iespējām. Radās jaunas idejas tūrisma maršrutiem laivotājiem, iesaistot arī produkcijas ražotājus un apskates objektus.

Otrais brauciens aizsākās Zaļeniekos, Abgunstes muižā, kas rādija piemēru kā vienā mītnē var veidot dažādus piedāvājumus, sākot ar mākslas un kultūras jomu, līdz pat amatniecībai un dažādu tēmu pasākumu nodrošināšanai laukos. Tālāk pie sevis uzņēma SIA “Duke” saimniece, kas tūristiem piedāvā viesoties piparmētru namiņā un uzzināt, kādus produktus var pagatavot no šī spēcīgā auga. Pusdienas laikā degustācijā sevi pieteica šitake sēņu zupa, zemnieku saimniecībā “Trubenieki”, kas saimniecisko darbību attīsta netradicionālajā lauksaimniecības nozarē. Veiksmīgs piemērs, kā nodalīt ražošanu un vienlaicīgi parādīt tūristiem pilnu ražošanas ciklu. Starp uzņēmēju pieredzes stāstiem patīkams atklājums bija Elejas muižas, Tējas namiņš, kas pārsteidza ar radošo pieeju kultūras mantojuma iedzīvināšanā, vēstures stāstu savienojot ar siltas tējas baudīšanu. Tējas namiņš ir iecienīta vieta gan kāzu ceremonijām, gan koncertiem un dzejas vakariem. Dienu noslēdza ciemošanās pie atraktīvas lauku saimnieces, zemnieku saimniecībā “Blūdži”, kas nodarbojas ar siera ražošanu un dārzeņu pārstrādi. Saimniece labprāt dalījās pieredzē tūristu grupu uzņemšanā, produktu degustācijas organizēšanā un produkcijas realizēšanā.

Braucienā piedalījās 42 uzņēmēji. Atsauksmēs par braucienu dalībnieki dalījās ar jaunām idejām citiem tūrisma maršrutiem, kas radās šī brauciena laikā. Patika uzņēmēju spēja, atraktīvi pasniegt stāstu par savu saimniecību un grūtībām, ar kurām nākas saskarties attīstot savu nozari. Tāpat kā iepriekš, arī šajā braucienā dalībnieki novērtēja iegūto pieredzi viesu uzņemšanā. Patika piemēri, kur dalībnieki saskatīja, ka nebūt visam nav jābūt perfekti, kad defektus radoši var pārvērst efektos. Piemēri par lielas ekskursantu grupas sadalīšanu divās mazākās un sinhronas ekskursijas gaitas nodrošināšana. Vērojot uzņēmējus, pie kā ciemojās, tika saņemta drosme, lai īstenotu arī savas ieceres. Uzņēmēji, kas uzņem savās saimniecībās tika atzinīgi vērtēti, kā viesmīlīgi, atvērti un pieredzējuši savā jomā. Patika satikt novadniekus, kas dara un kam izdodas. Brauciens motivēja neapstāties grūtību priekšā. Kā viena no atziņām tika minēta arī saimnieka harizma, kas atstāj būtisku iespaidu pieredzes stāstu klausoties.

Trešais brauciens īstenojās Kalnciema virzienā, kur dalībnieki iepazina pavisam jaunu alus ražotni SIA “Fermentum”, kas ražo meistaralu Hopalaa. Tas ir dažādu garšu skābētais alus. Tālāk ceļš veda uz čili audzētavu, zemnieku saimniecību “Ciprese”, kur audzē vairāk kā četrdesmit šķirnes čili piparu, kas tiek pārstrādāti daudzveidīgos, dažādas intensitātes asuma produktos. Viesu un ēdināšanas pieredzi dalībnieki iepazina Viesu namā “Aitiņlauvas”, kur viesiem piedāvā ēdināšanas un nakšņošanas pakalpojumus. Turpat netālu ceļš aizveda uz Tīreļu dzītuvi, kur top brandvīns no augļiem un ogām. Noslēdza braucienu pieredzes stāsts par dzintara izmantošanas iespējām kosmētikā un citos materiālos, kas pozitīvi ietekmē cilvēka veselību. SIA “Livonijas dzintars” saimniece plaši pielieto Baltijas dzintaru gan kosmētikā, gan rotās, gan dažādos adījumos. Šeit notiek nelieli semināri un meistarklases.

Braucienā piedalījās 34 dalībnieki. Kā ieguvumu no brauciena uzņēmēji minēja: uzņēmēju komunikācijas prasmes ar grupu, spēju sadarboties ilggadēji uzņēmuma ietvaros, produktu daudzveidību un prasmi tos saražot, pozitīvā un enerģiskā darbošanās, satikt līdzīgi domājošos, uzdrīkstēties sekot saviem sapņiem, dabas velšu pārstrāde savā saimniecībā, pārliecība par to, ko dara, pārsteidza rīdzinieku kļūšana par lauku iedzīvotājiem, iegūti jauni paziņas un jauni kontakti, iegūtas jaunas idejas produktu ražošanā, ļoti patika labā nozīmē trakie un inovatīvie alus ražotāji, svarīga ir savas nišas atrašana, iegūtas jaunas idejas ziepju gatavošanā, uzņēmēju degsme, iespēja izrauties no ikdienas un satikt citus uzņēmējus.

2018. gada vasaras un rudens periodā tika īstenoti četri pieredzes braucieni pa Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadiem. 2019. gada pavasarī notika četri braucieni pa Auces, Tērvetes un Dobeles novadiem. Vasaras vidū dalībnieki devās pie uzņēmējiem Ozolnieku novadā. Šie četri braucieni pa Jelgavas novadu ir noslēdzošie pieredzes braucienu ciklā šajā projektā. Iegūta bagātīga pieredze, kopumā apmeklējot aptuveni 60 dažādus uzņēmējus, kas ražo un sniedz tūrisma pakalpojumus.

Pieredzes braucieni notika Leader sadarbības projekta “Vietējo ražotāju konkurētspējas, sadarbības un atpazīstamības veicināšana”, Nr.17-00-A019.332-000003 un Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam aktivitātes: 19.32. "Starpteritoriālā sadarbība" ietvaros.

Projekta vadītāja
Videga Strautniece

"Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests"

Biedrība "Lauku partnerība Lielupe"
Lielā iela 5/7, 6. stāvs,
Jelgava, Latvija, LV-3001

Darba laiks: P.,T. 9:00-12:00; O., C. 15:00-17:00.
lielupe[at]partneribalielupe.lv
26399946
facebook.com/partneribalielupe

Kontakti