Aktīvi lauku iedzīvotāji - teritorijas attīstības virzītājspēks!

Š.g. 8. un 9. janvārī Pasvāles reģionā, Rauboniai ciemā viesu mājā “Tatulas līkumi” (Tatula – upe, kas tek cauri ciemam) norisinājās apmācības par veselīgu pirtī iešanu, ārstniecības augu izmantošanu ikdienā un pirtī, kā arī vilnas pirts lietu darināšanu un vilnas pirts apmeklēšanu. Apmācības norisinājās LEADER starpvalstu sadarbības projekta „Dabas spēks un pirts tradīcijas - sev, ģimenei un biznesam!” ietvaros.

Apmācību dalībnieku un lektoru vidū bija pārstāvji no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Dienas laikā dalībnieki ne tikai klausījās Igaunijas pārstāvja, ārstniecības augu audzētāja Aivara Siim pieredzes stāstus par ārstniecības augu audzēšanu un izmantošanu, bet piedalījās praktiski pirts skrubīšu un ķermeņa masku pagatavošanā, ko vakarā katrs varēja izlietot praktiski darbojoties pirtī.

Lektors Vaidotas Gikys no Lietuvas iepazīstināja ar Savā īpašumā esošo ūdens vilnas apstrādes darbnīcu, kurā ir iekārtas vēl no pagājušiem gadu simtiem un kas joprojām darbojas. Senāk visas iekārtas darbinājis ūdens, jo ēka atrodas uz Tatulas upes. Tur atrodamas visdažādākās iekārtas, kas vilnu attīra, izplūkā, sakārš kopā lielā skaistā tinumā, no kura pēc tam iegūst vilnas pavedienu, kas caur citu iekārtu izgājis, pārtop vilnas dzijas pavedienā. Ēkas pirmā stāvā iekārtota filcēšanas darbnīca un dalībniekiem bija iespēja pašiem uzfilcēt savu filca izstrādājumu.

Dienas otrajā daļā dalībnieki klausījās lektora Jāņa Zustrupa stāstījumā par to, kā pareizi apmeklēt pirti. Ko ir svarīgi atcerēties un kādas kļūdas nepieļaut dodoties pirtī. Uz kušetes praktiski tika demonstrēta pēriena shēma, bet apmācību noslēgumā 3 esošajās mācību pirtīs bija iespēja visu dienas laikā apgūto pielietot praktiski.

Otrā apmācību dienā dalībnieki devās uz lauku saimniecību Milišiūnai, kas nodarbojas ar aitkopību, bet papildus ienākumus nodrošina unikālā vilnas pirts, ko bija iespēja arī iemēģināt. Siltums tajā ir maigs un sildīšanās lēna un rāma. Paralēli saimniecība piedāvā arī ikvienam interesentam atvest savu vilnu un ar īpašām, ar roku darbināmām iekārtām no vilnas pikas tikt līdz dzijas pavedienam.

Jāpiemin arī, ka gan Vaidotas Gikys gan Milišiūnai saimniecība vilnu joprojām apstrādā pēc senām tehnoloģijām, kas nozīmē, ka vilnas produktiem, to apstrādes procesos, netiek atdalīts lanolīns, lai vēlāk to pievienotu no jauna, kā tas daudzviet tiek darīts mūsdienās.

"Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests"

Biedrība "Lauku partnerība Lielupe"
Lielā iela 5/7, 6. stāvs,
Jelgava, Latvija, LV-3001

Darba laiks: P.,T. 9:00-12:00; O., C. 15:00-17:00.
lielupe[at]partneribalielupe.lv
26399946
facebook.com/partneribalielupe

Kontakti