Aktīvi lauku iedzīvotāji - teritorijas attīstības virzītājspēks!

Lauku partnerības “Lielupe” potenciālie Leader projektu iesniedzēji, padomes pārstāvji un biedri š.g. 18. un 19. oktobrī piedalījās izzinošā pieredzes apmaiņas pasākumā Vidzemes lauku partnerības “Brasla” darbības teritorijā “IEPAZĪSTI AKTĪVOS DARĪTĀJUS”.

Brauciens tiek organizēts projekta „Vietējās rīcības grupas darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” Nr. 16-00-A019.4000-000009 ietvaros.

18. oktobrī pieredzes apmaiņas pasākums sākās Straupes Zirgu pasta kompleksā, kuru no sabrukšanas ir saglābis uzņēmējs, kas ar neatlaidīgu darbu un LEADER projektiem ir izveidojis par pievilcīgu tūrisma vides objektu. Zirgu pasta zirgu stallis ir atjaunots un ēkas komplekss divas reizes mēnesī tiek izmantots Straupes tirdziņa Slow food tirgotāju vajadzībām. Uzzinām IK “Aijas kūkas” stāstu un nogaršojam saimnieces Kitijas Dzērves ceptās kūkas. “Aijas kūkas” ir mazs uzņēmums, kurš produkciju gatavo tikai pēc pasūtījuma, izmantojot kvalitatīvu vietējo produkciju.

Tālāk dodamies uz Straupes pagasta mednieku, makšķernieku sporta un atpūtas vietu “Mārkulīči”. Ar LEADER atbalstu ir izveidotas naktsmītnes, pirts sporta un aktīvās atpūtas cienītājiem, kā arī mūsdienīgi un droši apaļā un sportinga šaušanas stendi. “Mārkulīči” atrodas Braslas upes krastā, lai sportisti un tūristi justos komfortabli, pašu spēkiem labiekārtota teritorija un tiek piedāvātas dažādas izklaides - āra boulings, laivu noma, kā arī brīvā kritiena ekstrēmā izklaide, ko piedāvā Brasla Adventure. Mūsu dalībniekiem bija iespēja iemēģināt roku šaušanā un drosmīgākiem arī brīvo kritienu.

Viesojamies pie Dikļu pagasta Mini zoo “Mežiņi” saimnieces Ingūnas Valdmanes, viņa savā saimniecībā audzē dažādus mājputnus un mājdzīvniekus, tādejādi dodot iespēju ikvienam izbaudīt lauku sētas burvību un arī pozitīvās emocijas, ko sniedz saimnieces mīluļi. Ingūna nodarbojas ar Angoras trušu vilnas pārstrādi. Saimniece demonstrēja Angoras truša cirpšanas pamatnoteikumus, tad sekoja vilnas kāršana un vērpšana. Saimniecībā iespējams iegādāties trušu vilnas pēdiņas, cimdus, cepures, šalle un vēl daudz ko citu.

Tālāk devāmies uz Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centru "ZTornis", kur gida Toma Treimaņa vadībā iepazinām Zilākalna vēsturi, ūdenstorņa darbību, ikvienam bija iespēja ar virtuālās realitātes palīdzību pacelties virs Zilākalna un ielūkoties vēsturiskajā šaursliežu dzelzceļa lokomotīvē.

Pēc ūdenstorņa apmeklējuma devāmies iepazīt unikālu sliežu velosipēdu, minot ar to pa seno šaursliežu dzelzceļa līniju. Sliežu velosipēds ir pielāgots tā, lai ar to vienlaicīgi var pārvietoties 4 cilvēki. LEADER projekta “Minies pa sliedēm” ietvaros Kocēnu novada dome saņēmusi četrus sliežu velosipēdus, kas tūrisma sezonā ir pieejami ikvienam interesentam un papildina Zilākalna industriālā mantojuma piedāvājumu. Velosipēdi uzstādīti Zilākalna ciemā – uz bijušā šaursliežu dzelzceļa līnijas (Ainaži – Valmiera) atzara.

19. oktobra rīts iesākās Limbažu pagasta kazu saimniecībā “Virbotnes”, kur tiekamies ar aktīvo un enerģisko saimnieci Modru Puisīti. Iepazīstam saimniecības rašanās vēsturi un stāstu par paveikto - gan pašu spēkiem, gan ar LEADER atbalstu. Saimniecībā ir 100 kazas, no kazu piena Modra gatavo dažādus sierus un saldējumu. Nedaudz saltais rīts netraucē nobaudīt saimniecībā ražoto produkciju. Reti kurš ir iepriekš garšojis kazas piena saldējumu. 😊

Limbažu centrā iepazīstam kultūrvēsturisko mantojumu - bijušā Limbažu ugunsdzēsēju depo telpas, kur iekārtotas ekspozīcijas, viena veltīta Limbažu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vēsturei, otra Limbažu muzeja tehnisko ierīču kolekcijai, kas ir izveidota kā atklātā krātuve.

Vērtīgu pieredzi uzņēmējdarbības atbalstam gūstam Burtnieku kvartālā, kas atrodas pašā Limbažu vecpilsētas sirdī, kur mūs sagaidīja tūrisma informācijas konsultants Ingus Evertovskis. Burtnieku kvartālā ar aktīvu un radošu pašvaldības darbinieku idejām un iedzīvotāju līdzdarbošanos tiek organizēti pasākumi un tirdziņi. Vieta Limbažu novada amatnieku un mājražotāju produkcijas noieta veicināšanai tapusi ar LEADER atbalstu.

Tālāk apmeklējam Sudraba muzeju. Sudraba Limbažu tēlu, sākot no 2012. gada, ir kopis juvelieris un mākslinieks Oļegs Auzers, izstādot vairāk nekā 40 gadu daiļrades laikā tapušās skulpturālās kompozīcijas, organizējot pasākumus, izstrādājot apbalvojumus novada notikumiem un Burtnieku pagalmā izveidojot Mīlas un draudzības vārtus. Turpat netālu iepazīstam uzņēmuma SIA “I&L Reklāmdruka” saimnieku Ilmāra un Līgas Čarnu stāstu – divi jauni uzņēmēji, saskatot brīvu nišu, veiksmīgi attīstījuši apdrukas biznesu. Kā atzīst paši saimnieki, tad apdrukāt var gandrīz visu!

Brauciena noslēgumā iepazīstam Limbažu Svētā Jāņa evaņģēliski luterisko baznīcu, kur draudzes pārstāve Ingrīda Briede, kura pastāstīja par paveikto baznīcas atjaunošanā ar LEADER programmas atbalstu.

Pieredzes un informācijas apmaiņas pasākums deva iespēju smelties pieredzi un iedvesmu jauniem darbiem un idejām.

Paldies Vidzemes lauku partnerībai “Brasla”, projektu īstenotājiem un teritorijas aktīvajiem iedzīvotājiem par sirsnīgo uzņemšanu un iedvesmojošiem veiksmes stāstiem!

"Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests"

Biedrība "Lauku partnerība Lielupe"
Lielā iela 5/7, 6. stāvs,
Jelgava, Latvija, LV-3001

Darba laiks: P.,T. 9:00-12:00; O., C. 15:00-17:00.
lielupe[at]partneribalielupe.lv
26399946
facebook.com/partneribalielupe

Kontakti